Det er svært uheldig for Norges omdømme som fredsnasjon å være det første blant vestlige landene som har invitert Taliban-ledelsen til landet. Norges profil som menneskerettighetsnasjon blir skadet.
Dette offisielle møtet er en trist nyhet for menneskerettighetsaktivister i Midt-Østen og andre deler av verden som kjemper mot totalitære regimer. De er blitt sviktet i kampen for demokrati. Av Norge, et land som anses av mange ute i verden å være fanebærer for menneskerettigheter og demokrati.
LES OGSÅ: - At Taliban nå befinner seg i Norge, så nært oss, gjør meg skremt
Møtet er et unødvendig utenrikspolitisk engasjement som vil få dårlige konsekvenser for demokrati, fred og stabilitet i verden. Budskapet dette møtet sender ut i verden er: Det lønner seg å ty til terror og vold for å få anerkjennelsen og vestens velsignelse.
Selv om utenriksministeren sier at invitasjonen ikke handler om å anerkjenne Taliban, så er utfallet i praksis det samme. Norge har diplomatiske forbindelser med Taliban og styrker deres diplomati, selv om de hevder å ikke anerkjenne dem som stat.
LES OGSÅ: Sonia vil stille krav til Taliban: - Kvinners menneskerettigheter krenkes daglig
Samtidig som Anniken Huitfeldt ble intervjuet av NRK og sa at Taliban styrer landet i praksis i dag, sitter hundrevis av kvinnelige aktivister i Talibans arrest i Afghanistan. De blir torturert, krenket og voldtatt. Huitfeldts argument er fakta, men ikke riktig. I hvert fall ikke moralsk riktig, spesielt av en kvinnelig minister i et europeisk land.
Argumentene for å hente Taliban-ledelsen til Norge, og dermed opprette en forbindelse med dem er veldig svake og på tynt grunnlag. At en militant gruppe med terrormidler har tatt makten, styrer landet land i praksis, er ikke god nok grunn til å få anerkjennelse. Nord-Koreas regime er mer praktiske enn Taliban.
Fantes det absolutt ikke andre muligheter til å hjelpe sivilbefolkningen i Afghanistan enn å jevne veien for Talibans diplomatisk framgang?
Tilbake til Norges omdømme: Er dette besøket ikke et godt bevis på at Norge svikter sine egne tidligere allierte i kampen mot terror i løpet av veldig kort tid?
Det blir vanskelig og frekt av Norge å kritisere Kina, Nord-Korea, Iran og Saudi-Arabia for brudd på menneskerettigheter.
Politisk redaktør Siv Sandvik holder deg oppdatert: Abonner på hennes nyhetsbrev her!
Vil du vite mer om hvordan du skriver for Midtnorsk debatt? Les mer her!
På grunn av vedvarende feil med debattløsningen, som følge av tekniske endringer gjort hos Facebook, har vi valgt å skru av denne løsningen. Vi jobber med å få på plass et nytt debattsystem og beklager ulempene dette medfører for våre brukere.